Haber

Yemen’in Taiz kentindeki halk, Husilere karşı orduya daha fazla destek istiyor

Yemen’in Taiz kentinde binlerce kişi, Başkanlık Konseyi ve hükümetten Husilere karşı orduya daha fazla destek vermesini ve bunun için tüm imkanları seferber etmesini istedi.

Hükümet güçlerine takviye kuvvet veren aşiretlerin oluşturduğu Halk Direniş Konseyi’nin çağrısıyla binlerce kişi Taiz’de toplandı.

Cemal Caddesi’nde gösteri yapan aktivistler, Cumhurbaşkanlığı Kurulu ve hükümetten Husilere karşı ordunun daha fazla desteklenmesini istedi.

Halk Direniş Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, gösterinin ülke topraklarını Husilerin elinden kurtarmak için sürdürülen mücadeleyi vurgulamak ve bu konuda orduya destek talep etmek amacıyla düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, özellikle Husilerin ateşkesi reddetmesi ve milislerini Taiz’de yoğunlaştırmasının ardından hükümetten ve Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nden orduya daha fazla destek vermesi ve bunun için tüm imkanları seferber etmesi istendi.

Siyasi ve toplumsal güçlere farklılıkları bir kenara bırakma ve Husilere karşı birleşme çağrısı yapıldı.

Yerel kaynaklara göre, Taiz’deki siyasi çevreler ve halk, ordunun Husilerle kapsamlı bir çaba için gerekli teçhizat ve imkanlardan yoksun olduğunu belirtiyor.

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’nın ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu